KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Koalice pro Olomoucký kraj vyzývá STAN ke spolupráci
Zpět

Koalice pro Olomoucký kraj vyzývá STAN ke spolupráci

Přidáno 14. 2. 2020
Ilustrační foto

Vážení přátelé z hnutí Starostů a nezávislých,

jak je již z oslovení patrné, považují naše politické strany a hnutí Starosty a nezávislé za nejbližší partnerský politický subjekt jak na regionální, tak na celostátní úrovni. A to nejen pro celkový programový a hodnotový průnik, ale především vzhledem k dosavadní úzké spolupráci na půdě Zastupitelstva Olomouckého kraje, která před třemi lety vznikla z iniciativy vašeho hnutí. Koordinovaná práce společného klubu zastupitelů Koalice pro Olomoucký kraj a STAN/ProOlomouc přirozeně spojila naše myšlenky i činy do jedné, resp. jediné politické síly, která oponuje a hlídá současnou krajskou koalici ANO, ČSSD a ODS za tiché podpory KSČM a SPD/SPOZ.

Proto, když jsme se vloni na jaře začali scházet při diskusích o možném společném předvolebním postupu, považovali jsme naši dohodu víceméně za otázku sladění technicko-organizačních parametrů. Velmi dobrá spolupráce našich stran a hnutí v Olomouckém kraji je dnes již známá i v celostátním měřítku díky našemu společnému boji proti klientelismu a netransparentním rozhodnutím. A tak když celostátní vedení vašeho hnutí již několik měsíců či let mluví o nutnosti spolupráce demokratických opozičních stran jako odpověď na marasmus současného oligarchicko-předlistopadového establishmentu, byly vytvořeny všechny předpoklady pro dobrou a úspěšnou dohodu našich stran minimálně v našem kraji.
O to překvapivější pak bylo zjištění, že jsme všichni k dobré, a jak věříme i úspěšné dohodě dospěli, zatím však bohužel s výjimkou hnutí STAN.
Plně respektujeme a ctíme vnitřní demokratický proces rozhodování ve všem hnutí. Je koneckonců chloubou všech nás skutečně demokratických stran. Dnes nicméně přicházíme znovu s apelem na vaše zvážení současných okolností na české politické scéně, resp. v Olomouckém kraji a znovu vám nabízíme strategické partnerství pro letošní krajské volby na společné kandidátní listině pěti subjektů- STAN, KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a ProOlomouc.      
Důvody, které nás k tomu vedou, již nebudeme znovu detailně rozebírat, ty jsme nesčetněkrát diskutovali v uplynulém roce.
Znovu a před letošními krajskými volbami naposledy vám nabízíme ke zvážení, co je pro vaše hnutí důležitější, zda spojit síly s naší koalicí a pokusit se získat mandát ke správě Olomouckého kraje nebo pronášet silné projevy z opozičních lavic a takříkajíc „budovat vlastní značku“. Varianta, že byste kandidovali samostatně, abyste si vytvořili prostor pro spolupráci se současnou krajskou radou pod vedením hnutí ANO, se nám nezdá vzhledem k vašim dosavadním postojům a rétorice pravděpodobná.
Ano, přistoupit na dohodu znamená uskromnit se. Všechny čtyři dosavadní strany dohody už řadu ústupků musely udělat. Jsme ale přesvědčeni, že to stojí za to - v zájmu Olomouckého kraje. A takový postoj ve veřejném zájmu nabízíme i vám.
Chtěli bychom vás tímto požádat, abyste dnes na tomto vašem krajském sněmu tuto naši opětovnou nabídku ještě jednou projednali a přijali k ní usnesení.
Díky za dosavadní spolupráci a jsme připraveni k té další,
v úctě,        
 
 
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a lídr koaliční kandidátky,
Ivo Slavotínek, předseda krajského výboru KDU-ČSL Olomouckého kraje,
Petr Navrátil, předseda krajské organizace TOP 09 Olomouc,
Hana Vacková, spolupředsedkyně krajské organizace Strany zelených Olomouckého kraje,
Radim Zámec, spolupředseda krajské organizace Strany zelených Olomouckého kraje,
Tomáš Pejpek, předseda hnutí ProOlomouc
Jitka Seitlová, místopředsedkyně krajského výboru KDU-ČSL Olomouckého kraje,
František John, místopředseda krajského výboru KDU-ČSL Olomouckého kraje,
Zdeňka Blišťanová, místopředsedkyně krajské organizace TOP 09 Olomouc,
Aleš Jakubec, člen předsednictva krajské organizace TOP 09 Olomouc,