KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Koalice pro Olomoucký kraj (KDU – ČSL + Zelení) vyzývá představitele Olomouckého kraje ke zlepšení o
Zpět

Koalice pro Olomoucký kraj (KDU – ČSL + Zelení) vyzývá představitele Olomouckého kraje ke zlepšení opatření k posílení hospodářské a sociální politiky kraje

Přidáno 13. 6. 2019
Ilustrační foto

Olomoucký kraj se dostal výkoností ekonomiky a standardů kvality života jeho občanů v ČR mezi nejslabší. Rozdíly vzrůstají i na území kraje. V dále oslabující pozici jsou tzv. periferní oblasti Jesenicka, části Šumperska a Přerovska nebo Libavsko a oblasti při východním hranici kraje.

Členové klubu krajských zastupitelů „Koalice pro Olomoucký kraj“ zahájili počátkem týdne jednání o zásadních změnách, které by nepříznivý trend zvrátily. Pracovního kulatého stolu pod gescí poslance Mariana Jurečky a senátorky Jitky Seitlové se účastnili spolu se starosty zejména oslabených oblastí kraje zástupci hospodářské komory a živnostníků, zemědělských sdružení, Spolku pro obnovu venkova a představitelé a experti pro oblast regionálního rozvoje  Univerzity Palackého.
Olomoucký kraj je řazen mezi regiony se slabým transferem znalostí do ekonomiky a vysokým podílem nízce kvalifikovaných pracovních míst a nízkou úrovní mezd. Typické je pro jeho celé území (mimo okolí Olomouce) poměrně vysoké migrační saldo, úbytek obyvatel kraje přesáhl za poslední desetiletí již několik tisíc.
Starostové obcí upozorňovali na klesající zázemí vybavenosti pro občany. Budují se sice chodníky, ale dochází k rušení pošt, obchodů a například také pracovišť bankovního sektoru. Dopravní infrastruktura je stále v nevyhovujícím stavu. Přesto, že jsou ze strany obcí vytvářeny finanční pobídky pro lékaře, setkávají se v těchto lokalitách se značnou neochotou smluvního zajištění zdravotní péče ze strany hlavních zdravotních pojišťoven. Negativně se v rozvoji především venkovských oblastí projevuje silná invaze nákupů nemovitostí a zemědělské půdy investory mimo region. Znamená to nejen odliv finančního kapitálu, ale také ztráty důležitého vztahu a sounáležitosti obyvatel k jejich území.
Zásadní roli při stanovení legislativních a finančních podmínek pro vyvážený regionálního rozvoji a zamezení dalšího „rozevírání nůžek“ mezi kraji a jejich částmi má vláda. Nyní probíhají závěrečná jednání ke schválení Strategie regionálního rozvoje ČR 21+.
Koalice pro Olomoucký kraj s vědomím potřebné podpory postiženým tzv. uhelným regionům žádá, aby opatření regionálního rozvoje ČR ve schvalované strategii definovalo a vytvořilo specifické zvýhodněné podmínky pro rozvoj ostatních strukturálně oslabených krajů. Stanovení rámce opatření by mělo lépe odpovídat potřebám také menších celků a umožnit využití zvýhodněných podmínek na úrovni okresů, obcí s rozšířenou působností (ORP3) nebo samotných obcí. Za nezbytné považuje nastavení administrativně jednodušších a pro slabé regiony reálně dosažitelných podmínek pro získávání dotací.
Jsme toho názoru, že zcela zásadním, zatím ale podceněným opatřením politiky regionálního rozvoje, je regionálně selektivní snížení daňového zatížení nebo vyrovnávacích plateb.   
Navrhujeme, aby do oslabených regionů směřovala přednostně realizace projektů připravovaného Státního investičního plánu.   
Vyzýváme hejtmana a představitele Olomouckého kraje, aby tato opatření v zájmu našeho kraje v rámci schvalování Strategie 21+ hájili a prosazovali
Koalice pro Olomoucký kraj bude na krajské úrovni usilovat v zájmu zlepšení funkční politiky regionálního rozvoje o:
-      provedení kvantifikace potřeb a investic se zaměřením na slabé oblasti a to v časových horizontech,
-      sledování a hodnocení klíčových parametrů kvality života oblastí a menších celků kraje s cílem průběžného řešení rozdílů
-      zvýhodněné bodové hodnocení pro slabé oblasti a speciální dotační programy podle jejich potřeb
-      preferenci a podporu projektů a činností využívajících lépe potenciál a místních obyvatel a zdrojů ve smyslu „v regionu vyrobím a spotřebuji“.